Co zrobić, gdy dziecko nie chce mieszkać z matką?

Bycie rodzicem to jedna z najtrudniejszych prac, jakie kiedykolwiek napotkasz, a bezwarunkowa miłość, którą odczuwasz, wystarczy, abyś chciała zrobić cokolwiek na świecie dla swojego dziecka. Jednak czasami relacje rodzic / dziecko mogą być napięte, niezależnie od tego, czy jest to spowodowane Twoim zachowaniem, czy zachowaniem Twojego dziecka. W większości przypadków rodzic i dziecko muszą dowiedzieć się, jak to działa, ale w niektórych przypadkach dostępne są inne opcje. Na przykład, jeśli ty i twój były jesteście rozwiedzieni i macie wyłączną lub wspólną opiekę nad dzieckiem, dziecko może w określonym wieku samodzielnie zdecydować, z kim mieszkać. Więc co robisz, gdy Twoje dziecko nie chce mieszkać z tobą?

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem

Jeśli Twoje dziecko jest nieugięte, że nie chce z Tobą mieszkać lub nie chce odbywać z Tobą żadnych odwiedzin, najlepiej jest porozmawiać z nim o jego uczuciach. Może to po prostu jego sposób na odgrywanie roli, a może ma jakieś ważne obawy, których nie byłaś do końca świadoma. Rozmawiając z dzieckiem, może uda ci się ustalić, jakie mogą występować różnice.

Porozmawiaj z przedstawicielem prawnym

Jeśli rozmowy z dzieckiem nie pomogą w rozwiązaniu problemu, następnym krokiem będzie rozmowa z przedstawicielem prawnym na temat odwiedzin dziecka. W większości stanów dziecko jest związane umową rodzicielską do 18 roku życia. Ulega to zmianie tylko wtedy, gdy można udowodnić zaniedbanie lub znęcanie się jednemu z rodziców. Ponadto Twoje dziecko może być w stanie powiedzieć sądowi, że nie chce mieszkać z Tobą, ale to nie znaczy, że sąd wyda orzeczenie na jego korzyść. Zamiast tego życzenia Twojego dziecka zostaną po prostu zapisane, ale żadna zmiana nie zostanie wprowadzona w ustawie prawnej.

Spróbuj porady

Czasami zwykłe rozmawianie ze sobą nie zawsze działa i potrzebujesz pomocy bezstronnej strony trzeciej. Spróbuj uczęszczać na sesje poradnictwa rodzinnego z dzieckiem. Być może możliwość otwartego mówienia o uczuciach w obecności innej osoby pomoże Twojemu dziecku w pełni zrozumieć, jak odbierasz jego zachowanie, a może pozwoli wam obojgu dojść do porozumienia.

Zdecyduj, co chcesz zrobić

Chociaż sąd może orzec, że Twoje dziecko musi pozostać z Tobą lub musi Cię odwiedzać, nie oznacza to, że Twoje relacje z dzieckiem ulegną poprawie. Zamiast tego może to bardziej obciążyć Wasze relacje, a to ostatnia rzecz, której potrzebujesz. Chociaż chcesz spędzać czas ze swoim dzieckiem, nie zawsze opłaca się to, jeśli ciągle się z nim kłócisz lub walczysz. W takim przypadku musisz zdecydować, co robić jako rodzic. Czy chcesz, aby Twoje dziecko miało ostatnie słowo w kwestii tego, gdzie mieszka i jak często Cię widzi, czy chcesz być tym, który ustala zasady? Jeśli zdecydujesz, że pozwolisz swojemu dziecku pozostać z drugim rodzicem, będziesz chciała przejść przez system sądowy, aby upewnić się, że dokumentacja została zmieniona.

Żaden rodzic nie chce tracić czasu ze swoim dzieckiem, ale bycie rodzicem oznacza zdolność do podejmowania trudnych decyzji. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której Twoje dziecko nie chce już mieszkać z Tobą, skorzystaj z tych wskazówek, aby pomóc wam obojgu dojść do porozumienia, które utrzyma wasze relacje silne i zdrowe.

Powrót na górę