Dokąd zabierze nas mała architektura w najbliższych latach? Jakie trendy będą miały wpływ na sektor budownictwa mieszkaniowego? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania należy szukać w zrównoważonym rozwoju, integracji i przestrzeni publicznej.
Mała architektura – przyjazna dla środowiska
Mała architektura przyjazna środowisku będzie jednym z największych trendów, gdyż zmiany klimatyczne są obecnie jednym z najbardziej interesujących i pilnych tematów dla społeczeństwa i oczywiście dla dziedziny architektury.
Zgodnie z nowymi wytycznymi europejskimi wszystkie domy budowane w Europie po 2020 roku mają zużywać mniej niż zero energii, mała architektura powinna być z tym spójna i powinna je w tym wspierać. Fakt faktem, ta część architektury dość późno weszła na zieloną drogę, ale obecnie podejmuje się działania mające na celu uczynienie z niej zrównoważonej części społeczeństwa, poprzez rozwiązania takie jak:
- elementy architektury miejskiej wykonane z bardziej „eko materiałów”,
- inteligentne eko ławki z stacjami solarnymi.
Przyszłość świata może być lepsza, gdy coraz więcej architektów będzie wdrażać zrównoważone rozwiązania nie tylko w dużym budownictwie, ale i projektach mniejszych. Dlatego można się spodziewać, że również i w małej architekturze uwzględnione zostaną strategie związane ze zrozumieniem dość prymitywnych czynników, takich jak światło słoneczne i kierunek wiatru. Wszystko z myślą o lepszym jutrze i pięknym otoczeniu za jednym zamachem.
Recykling w małej architekturze
Zasady gospodarki o obiegu zamkniętym zaczynają być również szeroko wdrażane w architekturze. Celem jest zmniejszenie wpływu budownictwa na środowisko: prace budowlane i rozbiórkowe wytwarzają od jednej trzeciej do połowy odpadów stałych w krajach rozwiniętych. Nie inaczej, jeśli chodzi o realizację projektów związanych z małą architekturą. Więc podobnie jak w punkcie numer jeden – tutaj trendy znów pójdą w zieloną stronę.
Do tej pory model stosowany w architekturze i budownictwie niestety był modelem liniowym: produkuj, buduj, używaj i wyrzucaj / wyburzaj. Oznaczało to duże zużycie energii i zasobów naturalnych oraz produkcję ogromnych ilości odpadów. Od 2021 roku jeszcze bardziej będzie się to zmieniać, a podstawową zasadą nowego modelu będzie wykorzystanie i ponowne wykorzystanie wszystkiego, co jest uważane za odpady, oraz efektywne wykorzystanie zasobów. Spodziewane jest również, że mała architektura na tym skorzysta w kontekście estetycznym, pobudzając inżynierów do bardziej kreatywnych rozwiązań.