Grzybica skóry to jedna z chorób, która jest nie tylko bardzo uciążliwa, ale i wywołuje ogromne kompleksy, szczególnie u kobiet, które latem np. chcą założyć na nogi sandały, rezygnują jednak z nich ze względu na problemy skórne. Wiele, szczególnie niezbyt zaawansowanych zmian, da się jednak wyleczyć.
Czym jest grzybica?
Grzybica skóry to choroba zakaźna. Wywołują ją różnego rodzaju grzyby chorobotwórcze. Należą do tej grupy między innymi dermatofity, drożdżaki i pleśnie (grzyby pleśniowe). To jednak tylko kilka przykładów, ponieważ szacuje się, że obecnie infekcje skórne (różnego rodzaju) może wywoływać nawet 150 – 200 gatunków grzybów.Do rozwoju grzybicy przyczyniają się m.in. niedobory witamin, niektóre choroby przewlekłe, antybiotykoterapia oraz błędy w higienie. Grzybica może pojawić się w różnych miejscach, natomiast najczęściej atakuje paznokcie i włosy, a także miejsca intymne. Niestety grzybica powierzchowna może przyczynić się do rozwoju wewnętrznej grzybicy np. płuc.
Domowe leczenie grzybicy
Leczenie grzybicy wymaga konsultacji z dermatologiem. Zastosowane przez niego leczenie farmakologiczne, przepisane maści, kremy, zasypki czy roztwory, można jednak uzupełnić metodami domowymi. Stanowią one często bardzo ważną terapię wspomagającą walkę z grzybicą. Im wcześniej zdiagnozujesz problem i zaczniesz z nim walczyć, tym większa szansa, że stosunkowo szybko opanujesz grzybicę i pozbędziesz się tej niebezpiecznej, jak i przyczyniającej się do wystąpienia nieestetycznych zmian choroby. W większości przypadków leczenie domowymi sposobami nie powinno jednak zastępować profesjonalnej terapii rekomendowanej przez lekarza. Grzybica bywa zdradliwą i szybko rozwijającą się chorobą, walkę z nią warto więc zacząć od wizyty u dermatologa lub innego specjalisty chorób skóry.
Co stosować podczas walki z grzybicą?
Drzewko herbaciane to jeden z olejków eterycznych, który szczególnie polecany jest do walki z grzybicą. Olejki eteryczne posiadają silne właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, przeciwzapalane, co czyni je bezcennymi środkami w walce z tego typu problemami. Olejek z drzewka herbacianego można stosować na dwa sposoby:
- w połączeniu z kremem –1-2 kropli olejku dodać należy do 2 łyżek kremu; takie połączenie ułatwia rozprowadzanie i chroni przed ewentualnymi podrażnieniami;
- jako dodatek do kąpieli – do ciepłej wody dodaje się 5-10 kropli olejku; najpierw trzeba go jednak rozcieńczyć w łyżce bezwonnego żelu do kąpieli.
Po wysuszeniu można posmarować olejkiem (połączonym w kremem) nie same jednak zmienione miejsca, ale ich okolice. Oprócz olejku z drzewka herbacianego można stosować:
- maść propolisową o działaniu antyseptycznym i grzybobójczym.
- maść nagietkową,
- okłady z cebuli – grubo pokrojoną cebulę gotuje się w niewielkiej ilości wody, wystudzoną papkę kładzie się na miejsce objęte grzybicą, okłady trzyma się około 30 minut.
- czosnek – chodzi o wcieranie wyciśniętego czosnku w zmienione miejsca,
- wywar z glistnika jaskółczego ziela do ciepłej kąpieli.
10. olejek na przebarwienia – https://klaudynahebda.pl/sklep/olejki-na-przebrawienia-skory/