Eustoma do ogrodu – jak o nią dbać?

Dowiedz się, jak uprawiać eustomę w ogrodzie, jak wyhodować ją z nasion i jak używać jej jako kwiatu ciętego.

https://images.ctfassets.net/zma7thmmcinb/46dEWja3uNbRnfmTsO9hvK/2f664e1ab9a64a0032660385281d081a/how-to-grow-lisianthus-pv.jpg

Dlaczego powinieneś uprawiać eustomę?

Czy byłbyś zainteresowany kwiatem, który wygląda jak róża, ale jest łatwiejszy w uprawie i wytrzymalszy w wazonie? Różę można zastąpić po prostu eustomą.

Wdzięczne łodygi są pełne kwiatów w różnych delikatnych kolorach: białym, żółtym, szampańskim, morelowym, zielonkawym, różowym, niebieskim i fioletowym. Pąki, które wyglądają jak róże, zaczynają się otwierać do połowy lata, rozpoczynając od dołu łodygi w górę. Czas kwitnienia każdej łodygi eustomy (a na roślinę przypada wiele łodyg), od pierwszego do ostatniego otwarcia pąka, wynosi od dwóch do czterech tygodni. To mnóstwo kwiatów jak na tak delikatną roślinę!

Eustoma ma do zaoferowania nie tylko wspaniałe kwiaty. Ładne, niebieskozielone liście i smukłe łodygi podkreślają delikatne kwiaty. A eustoma występuje w różnych rozmiarach, od 6-calowego karła „Lizzy Pink”, przez ozdobne oregano (hybryda Origanum) „Kent Beauty”, do piękności o dłuższych łodygach, sięgających 36 cali.

Kompozycje z eustomą

Eustoma jest dostępna w różnych rozmiarach, co ułatwia pracę nad projektem. Eustoma wyższa niż 18 cali, z długimi, smukłymi łodygami, może czasami wymagać niewielkiego wsparcia w ogrodzie. Krótszy jarmuż ozdobny (Brassica oleracea) nie tylko odzwierciedla kształt kwiatów, ale także działa jako wygodny rekwizyt dla roślin. Sztywne łodygi wysokiej fioletowej werbeny (Verbena bonariensis) dodają nieco przestrzeni, a także pomagają utrzymać smukłe łodygi w górze.

Użyj eustomy w granicach ogrodu

Krótsza, mocniej fioletowa eustoma „Ventura” świetnie wygląda z przodu ogrodu, jej miękkie kwiaty ładnie kontrastują z cyniopodobnymi stokrotkami (Zinnia hybrida) i koralowymi kwiatami zarozumialca (Celosia argentea cristata). Zgrupuj razem pięć lub więcej roślin, aby nadać im pewną prezencję i uzyskać ładny kolor.

Uprawiaj eustomę w pojemnikach

Różnorodność kolorów sprawia, że ​​eustomę można łatwo łączyć z innymi kwiatami. Dobrymi sąsiadami są Dianthus spp., Coreopsis spp. i hybrydy, ponieważ lubią podobne warunki. Hybrydy Gypsophila stanowią miękkie tło dla eustomy. Lub połącz ją z Antirrhinum majus albo ozdobnymi hybrydami origanum, aby uzyskać wspaniały kontrast kwiatów i tekstury.

Uprawa eustomy

Jeśli uprawiasz eustomę w ciągu roku, najlepiej jest posadzić młode rośliny z centrum ogrodniczego wiosną, gdy minie już całe niebezpieczeństwo mrozu. W ogrodzie eustoma długo kwitnie i toleruje upały i suszę, ale nie wilgoć. Eustoma rośnie w pełnym słońcu i lubi dobrze przepuszczalną, obojętną do zasadowej gleby. Jest odporna na zimno w strefach USDA od 8 do 10.

Wskazówki dotyczące wzrostu

Najlepsze liście i najwięcej kwiatów uzyskasz, gdy będziesz uprawiać rośliny w pełnym słońcu na wilgotnej, ale nie mokrej glebie.

Pozwól glebie wyschnąć między podlewaniami.

Nawoź swoją eustomę za każdym razem, gdy ją podlewasz, zbilansowanym nawozem rozpuszczalnym w wodzie, takim jak Miracle Gro® o połowie mocy.

Rozmieszczaj rośliny eustomy blisko siebie – od 6 do 8 cali od siebie – dzięki czemu te pionowe rośliny będą lepiej wyglądać i wspierać się nawzajem. Używanie drutu lub pojedynczych kołków jest dobrym pomysłem w przypadku odmian wyższych niż 18 cali. Zielone kołki w ogrodzie są prawie niewidoczne.

Eustoma to roślina wieloletnia w ciepłych strefach

W strefach od 8 do 10 eustoma jest byliną. W strefie 7 jest mało odporna – przytnij zasadzone rośliny po jesiennych przymrozkach i przykryj np. lekką ściółką jak słoma, aby chronić je do wiosny.

Powrót na górę