Jak szybko wyleczyć ból gardła?

Prawdopodobnie doświadczyłeś objawów bólu gardła w swoim życiu. Swędzenie, drapanie i pieczenie nie jest zabawne, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy przeziębienia lub poważniejszego wirusa. Ból gardła może być wręcz przykry.

Jednak w większości przypadków można znaleźć ulgę bez natychmiastowego biegania do lekarza. Oto 10 sposobów na poprawę samopoczucia, gdy pojawia się ból gardła:

 1. płukanie słoną wodą
 2. pastylki do ssania
 3. leki dostępne bez recepty (OTC) środki przeciwbólowe
 4. miód
 5. Echinacea / szałwia w sprayu
 6. nawadnianie
 7. nawilżacz
 8. prysznic parowy
 9. podniesienie głowy
 10. antybiotyki

1. Płucz gardło słoną wodą

Płukanie ciepłą słoną wodą może pomóc złagodzić drapanie w gardle. Sól wyciąga śluz z opuchniętej, objętej stanem zapalnym tkanki i pomaga złagodzić dyskomfort.

Klinika Mayo zaleca łączenie 1/4 do 1/2 łyżeczki soli kuchennej z 4 do 8 uncjami ciepłej wody. Mieszaj, aż sól się rozpuści. Następnie płucz gardło przez kilka sekund i wypluj. Powtarzaj kilka razy dziennie.

2. Ssij pastylki

Niektóre tabletki do ssania na gardło dostępne bez recepty (OTC) zawierają mentol, składnik, który może delikatnie znieczulić tkankę w gardle. Może to zapewnić tymczasową ulgę w pieczeniu i bólu. W mgnieniu oka cukierki mogą dać ten sam efekt.

Cukierki i krople na kaszel zwiększają produkcję śliny i pomagają nawilżać gardło. Jednak cukierki i krople na kaszel nie złagodzą bólu gardła na tak długo, jak lecznicze tabletki do ssania, ani nie złagodzą go tak skutecznie, a wkrótce możesz ponownie potrzebować ulgi.

Unikaj podawania tabletek do ssania lub kropli na kaszel małym dzieciom. Oba niosą ryzyko zadławienia.

3. Spróbuj uśmierzyć ból bez recepty

Według Centers for Disease Control and PreventionTrusted Source, wirusy powodują najwięcej bólu gardła. Wirusów nie można leczyć antybiotykami, które tylko zabijają bakterie. Zamiast tego wirus musi działać w twoim ciele.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne OTC (NLPZ), takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB) lub naproksen (Aleve), mogą zmniejszyć stan zapalny i obrzęk gardła. Mogą również złagodzić bolesność lub drapanie.

4. Ciesz się kroplą miodu

Ciepła herbata słodzona miodem może pomóc złagodzić podrażnione gardło. Herbata utrzymuje również nawodnienie, co jest kolejnym ważnym krokiem w leczeniu bólu gardła. Zaparz filiżankę następnym razem, gdy zaczniesz odczuwać ból gardła.

Warto rozważyć wybór zielonej herbaty, która działa przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, a także pomaga zmniejszyć stan zapalny.

Miód ma jeszcze jedną zaletę, kiedy jesteś chory. Badania pokazują, że skutecznie tłumi kaszel i działa równie dobrze jak lek OTC na kaszel.

5. Wypróbuj spray z jeżówką i szałwią

Użyj kilku spritzów sprayu zawierającego połączenie jeżówki i szałwii. Badanie opublikowane w European Journal of Medical Research Trusted Source wykazało, że ten ziołowy środek łagodzi ból gardła, tak jak spraye przeciwbólowe OTC.

6. Pozostań nawodniony

Pozostawanie nawodnionym jest ważną częścią leczenia bólu gardła. Kiedy jesteś odwodniony, twoje ciało nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości śliny i śluzu, aby utrzymać naturalne nawilżenie gardła. To pogorszy obrzęk i stan zapalny.

Woda to dobry wybór, podobnie jak ciepłe herbaty lub ciepłe zupy. Jednak gorąca herbata lub gorąca zupa może w rzeczywistości poparzyć twoje już wrażliwe gardło i pogorszyć problem.

Unikaj kofeiny i alkoholu, które mogą jeszcze bardziej wysuszać Twój organizm.

7. Użyj nawilżacza

Oddychanie wilgotnym powietrzem może pomóc złagodzić obrzęk tkanki w nosie i gardle. Włącz nawilżacz z chłodną mgiełką, aby zwiększyć ilość wilgoci w pomieszczeniu. Możesz kupić nawilżacze w większości sklepów.

8. Weź prysznic parowy

Jeśli nie masz nawilżacza, nadal możesz odetchnąć wilgotnym powietrzem. Wdychaj parę z ciepłego prysznica, aby zmniejszyć obrzęk i złagodzić ból gardła.

Możesz także wytworzyć parę, wlewając bardzo gorącą wodę do zlewu. Nałóż ręcznik na głowę i oprzyj się o zlew, aby odetchnąć parą. Oddychaj głęboko przez kilka minut i powtarzaj w razie potrzeby, aby złagodzić ból gardła.

Możesz spróbować zagotować wodę w garnku na kuchence przez 30 minut, aby zwiększyć wilgotność w domu. Dodaj łyżkę stołową maści mentolowej, takiej jak Vick’s VapoRub, do wrzącej wody, aby wypełnić powietrze zapachami mentolu zmniejszającymi katar.

9. Podnieś głowę

Kiedy zatory powodują ból gardła, połóż pod głową dodatkową poduszkę lub dwie. Dodatkowa wysokość ułatwi Ci oddychanie. Po złagodzeniu kataru nie będziesz musiał spać z otwartymi ustami, co może wysuszać gardło i powodować jeszcze większy ból.

10. Uzyskaj receptę

Wirusy wywołują większość bólu gardła, ale czasami winowajcą mogą być bakterie, takie jak paciorkowce, które powodują paciorkowce gardła. Jeśli ból gardła nie ustępuje lub się pogarsza lub masz gorączkę, skontaktuj się z lekarzem w celu wykonania testu na obecność paciorkowców. Możesz potrzebować antybiotyku.

Jeśli twój lekarz przepisze antybiotyk, zakończ cały kurs. Nie przerywaj przyjmowania leku, nawet jeśli objawy ustąpią i poczujesz się lepiej. Zatrzymanie antybiotyku może pozostawić niektóre bakterie, które mogą cię ponownie zainfekować, a te bakterie, które przeżyją, mogą już nie reagować na antybiotyk.

Ból gardła u dzieci

Ból gardła to częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Często jest wywoływana przez wirusy i ustępuje w ciągu czterech lub pięciu dni. Jeśli Twoje dziecko ma gorączkę 38,3 ° C lub wyższą, udaj się do pediatry. Gorączka może być objawem anginy. Ponieważ paciorkowiec jest wywoływany przez bakterie, należy go leczyć antybiotykiem.

Możesz złagodzić ból gardła dziecka lekami takimi jak paracetamol (tylenol dziecięcy) lub ibuprofen (lek dziecięcy, motryna dziecięca). Po prostu skonsultuj się najpierw ze swoim pediatrą, jeśli Twoje dziecko ma mniej niż sześć miesięcy. Nie podawaj aspiryny (buforu) dzieciom poniżej 18 roku życia ze względu na ryzyko rzadkiej, ale poważnej choroby zwanej zespołem Reye’a.

Oto kilka innych sposobów na złagodzenie bólu gardła Twojego dziecka:

 • Wymieszaj 1/4 do 1/2 łyżeczki soli i 8 uncji ciepłej wody i pozwól dziecku przepłukać gardło. Dzieci w wieku powyżej 6 lat są zwykle na tyle duże, aby płukać gardło bez połykania.
 • Podawaj dziecku ciepłe płyny, takie jak rosół z kurczaka lub herbata. Dzieci powyżej roku życia mogą dodać trochę miodu do herbaty, aby ukoić gardło.
 • Pozwól dziecku ssać coś zimnego, na przykład lód.
 • Unikaj stosowania sprayów na ból gardła u dzieci. Produkty te zawierają znieczulającą benzokainę (Anbesol), która może powodować reakcję alergiczną u niektórych dzieci.

Kiedy iść do lekarza?

Nie musisz znosić bólu gardła. Wiele zabiegów OTC i domowych środków może pomóc w złagodzeniu bólu i dyskomfortu.

Jeśli ból nie ustąpi, skontaktuj się z lekarzem. Umów się również na spotkanie, jeśli:

 • masz silny ból podczas połykania
 • masz wysoką gorączkę
 • wystąpią nudności lub wymioty

Zapobieganie

Jednym ze sposobów zapobiegania narażeniu na zarazki powodujące ból gardła jest mycie rąk ciepłą wodą i mydłem przez cały dzień. Jeśli nie masz dostępu do zlewu, użyj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Myj ręce za każdym razem, gdy dotykasz typowych powierzchni, takich jak klamki lub klawiatury, podajesz ręce lub gdy jesteś narażony na kaszel lub kichanie.

Staraj się unikać przebywania z kimś, kto jest chory. Nie udostępniaj nikomu przedmiotów osobistych, takich jak szczoteczki do zębów, okulary i sztućce. Utrzymuj odporność swojego organizmu, dobrze się odżywiając, dobrze śpiąc i ćwicząc.

Powrót na górę