Jak wybrać hosting?

Wybór hostingu nie powinien być dziełem przypadku. Bez względu na to, czy uruchamiamy sklep internetowy, usługę online czy platformę do wewnętrznej komunikacji firmowej, dobrej klasy hosting to podstawa. Jak wybrać taki hosting?

Nie wszyscy doceniają rolę hostingu, jaką ma przy uruchamianiu różnych projektów internetowych. Tymczasem to właśnie hosting często decyduje o tym, czy usługa online będzie funkcjonowała płynnie i bezproblemowo. To oznacza, że warto włożyć nieco wysiłku w wybór odpowiedniego hostingu, dopasowanego do potrzeb konkretnego przedsięwzięcia internetowego.   

Czym jest hosting?

Na początek należy wyjaśnić, czym w ogóle jest hosting i co kryje się pod tym określeniem. Hosting to po prostu usługa udostępnienia miejsc na takich urządzeniach jak serwery. Można je porównać do dużych komputerów, które są na stałe podłączone do Internetu. Każdy projekt online potrzebuje miejsca na takim serwerze. Przykładem jest chociażby zwykła strona internetowa. Dostępna jest właśnie dzięki korzystaniu z hostingu, jej pliki są przechowywane na serwerze. Jeśli serwer przestanie działać lub będzie miał jakieś problemy techniczne, przełoży się to na funkcjonowanie przywołanej w przykładzie strony internetowej. Dlatego właśnie hosting musi być niezawodny.

Hostingowe rozwiązania

Jakie rozwiązania hostingowe mamy dostępne na rynku? Najprostsza i zarazem najpopularniejsza opcja to hosting współdzielony. To rozwiązanie optymalne dla małych projektów internetowych lub dopiero uruchamianych stron www. Wybierając tę opcję, można na początku ograniczyć koszty związane z hostingiem. Jeśli jednak projekt lub usługa online osiągną sukces, staną się popularne, konieczne będzie przejście na mocniejszy hosting. Mowa tu o serwerze VPN. To nadal wirtualny serwer, ale daje większe możliwości niż hosting współdzielony i dostajemy gwarantowany poziom zasobów. Dla najbardziej wymagających projektów najlepszy będzie serwer dedykowany. W tym przypadku nie musimy się dzielić jego zasobami z innymi użytkownikami.

Wybór hostingu – na co zwrócić uwagę?

Wspomnieliśmy już, że wybór hostingu nie powinien być przypadkowy. To oznacza, że trzeba solidnie się przygotować do podjęcia decyzji o postawieniu na konkretne rozwiązanie hostingowe. Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting? Przede wszystkim istotne jest dobranie właściwych parametrów serwera do potrzeb projektu. Warto zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii. Istotna jest jakość suportu, ochrona antydos, bezawaryjność (uptime) i lokalizacja serwera.

Wybór hostingu powinien być przemyślaną decyzją. Dobrze również, gdy będziemy mieli szansę przetestować hosting, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o jego wyborze. Taką opcję udostępnia coraz więcej firm hostingowych.

Powrót na górę