Korona Gór Polski. Brzmi znajomo? Jeśli Twoim ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu są górskie wędrówki po Polsce, to z pewnością nazwa ta nie jest obca. W tym wpisie przybliżę Wam, czym tak właściwie jest ta cała Korona… i podpowiem, jak ją zdobyć.
Czym jest Korona Gór Polski?
Zacznijmy od źródeł. Nie ukrywam, że pisząc ten artykuł, inspirowałem się w dużej mierze niezwykle ciekawymi i bogatymi informacjami ze strony [Korona Gór Polski]. Zachęcam do kliknięcia w link, jeśli chcesz zgłębić temat (ale najpierw przeczytaj ten artykuł!).
Korona Gór Polski to nic innego jak polska inicjatywa krajoznawcza. Jej celem jest promowanie pieszej turystyki górskiej w naszej ojczyźnie.
Jak zdobyć Koronę Gór Polski
Osoby pragnące poszczycić się mianem zdobywcy Korony Gór Polski mają jeden cel. Zdobyć (nie zawsze) najwyższe szczyty (prawie) każdego polskiego pasma górskiego. A to wcale nie takie łatwe, gdyż oficjalnych szczytów Korony Gór Polski jest aż 28. Oficjalnych, gdyż wielu uwzględnia kolejne szczyty nieoficjalne. Zaczynasz się gubić? A więc po kolei.
Odrobina historii
Pomysł na Koronę Gór Polski zrodził się 13 grudnia 1997 r. Wraz z tą ideą do życia został powołany Klub Zdobywców Korony Gór Polski. W tamtym czasie część aktualnych pasm górskich nie była za takie uznawana. Obecność (lub jej brak) części szczytów w zestawieniu jest zwyczajnie pomyłką. Jeszcze inne znalazły się tam (lub nie) celowo, mimo że nie były najwyższymi szczytami tychże pasm!
Trzy warunki dla uwzględnienia szczytu w KGP
Zamysł był prosty. Aby szczyt był zaliczony do zaszczytnego grona Korony Gór Polski musiał spełniać trzy warunki:
- być najwyższym szczytem danego pasma górskiego
- atrakcyjnym turystycznie
- na który prowadził znakowany szlak turystyczny (lub w jego bezpośredniej bliskości)
I właśnie dlatego część najwyższych szczytów nie znalazła się w tym gronie. Po prostu nieco niższe szczyty były znacznie ciekawsze. Lub na te najwyższe góry nie prowadziła żadna oficjalna trasa.
Oficjalne wymogi
Aby zostać oficjalnie uznanym za zdobywcę Korony Gór Polski, musisz spełnić kilka warunków:
- zapisać się do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski
- nabyć specjalną książeczkę, w której będziesz zdobywał potwierdzenia zdobycia poszczególnych szczytów
- potwierdzeniem może być pieczątka zdobyta w schronisku, sklepie lub innej dowolnej placówce znajdującej się na szczycie
- dodatkowym (ale również wymaganym) potwierdzeniem jest fotografia wykonana na szczycie
- zdarzają się szczyty bez jakichkolwiek zabudować. Co wtedy? W takiej sytuacji wystarczy pieczątka z miejscowości lub placówki najbliższej szczytowi.
- I ostatni wymóg: wszystkie trasy muszą być zrealizowane pieszo 🙂
Podsumowanie
I to by było na tyle jeśli chodzi o wstęp do tematu Korony Gór Polski. To 28 szczytów oficjalnych. 11 nieoficjalnych. 28+ pasm górskich i ponad 30.000 metrów przewyższeń do pokonania! Zainteresowany? A więc spakuj plecak i ruszaj w drogę! Zaskoczysz się, jak wiele ciekawych gór znajduje się w Polsce poza Tatrami, Karkonoszami i Bieszczadami 😉 Powodzenia!