Mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie – dlaczego warto?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że kupno nieruchomości to duży krok, którego nie tylko nie można, ale nie da się podjąć pochopnie. Musimy przemyśleć wiele kwestii, zanim się na niego zdecydujemy. Oprócz finansów musimy rozważyć dużo innych aspektów, a jednym z najważniejszych jest to, gdzie chcemy zamieszkać i czy interesuje nas rynek pierwotny, czy wtórny. Jakie są zalety wyboru rynku pierwotnego w Krakowie? Podpowiadamy!

Mieszkania w Krakowie

Jeżeli wybrałeś już lokalizację, szukanie mieszkania jest współcześnie bardzo proste. Znaczną większość ogłoszeń znajdziesz w internecie. Wystarczy przeglądać sukcesywnie strony z ogłoszeniami oraz witryny deweloperów czy agencji nieruchomości. Warto precyzować swoje wymagania, ustawiając filtry, na przykład „mieszkania Kliny” – jeżeli to właśnie ta dzielnica jest dla nas najbardziej interesująca. Rzadko zdarza się, że znajdujemy mieszkanie od razu, warto przeglądać oferty przez jakiś czas, porównywać, umawiać się na oglądanie mieszkań, aby podjąć jak najlepszą dla siebie decyzję. 

Kiedy zdecydować się na rynek pierwotny? 

Rynek pierwotny, czyli mieszkanie z pierwszej ręki, którego będziemy pierwszym właścicielem, ma wiele zalet. Co przemawia za jego wyborem? Kiedy warto o nim pomyśleć?

Masz dużo czasu

Rynek pierwotny ma to do siebie, że mieszkania często wystawiane są na sprzedaż już wtedy, kiedy powstaje projekt i znane jest miejsce budowy, a to oznacza, że na tego rodzaju nieruchomość można czekać nawet kilka lat, choć najczęściej jest to kilka miesięcy. Jeśli więc nie musisz zmieniać szybko aktualnego miejsca zamieszkania, nie ma pośpiechu, zdecydowanie warto przemyśleć rynek pierwotny. 

Cenisz ciszę i spokój

Nie da się ukryć, że niewiele nowych osiedli powstaje w centrum miast. Zazwyczaj nowe budynki stawiane są na obrzeżach, w pobliżu przyrody, tam gdzie jest zdecydowanie ciszej i spokojniej niż w centrum. Jeśli więc zależy ci na tych aspektach, ale nie chcesz mieszkać poza miastem, łatwiej będzie znaleźć ci mieszkanie z rynku pierwotnego.

Nie chcesz generalnego remontu

Zazwyczaj po wprowadzaniu się do mieszkania z rynku wtórnego czeka nas jeszcze generalny remont, by dostosować do siebie mieszkanie. W przypadku rynku pierwotnego te wszystkie elementy dzieją się w momencie, kiedy jeszcze w tym miejscu nie mieszkamy. Wprowadzamy się do mieszkania, które jest nowe i wyremontowane. Dodatkowo mamy większy wpływ na to, jak ostatecznie będzie wyglądał projekt naszych czterech ścian. Jesteśmy bardziej decyzyjni.

Chcesz być pierwszym właścicielem

Oczywiście rynek pierwotny jest idealnym rozwiązaniem, kiedy chcesz być pierwszym właścicielem. Po poprzednikach może zostać wiele nieprzyjemnych niespodzianek. W przypadku rynku pierwotnego nic nie powinno cię zaskoczyć.

Powrót na górę