Okulistyka i jej współczesne wyzwania

Narząd wzroku należy do najważniejszych zmysłów. Dlatego warto się dowiedzieć, co robić, by służył nam długo i nie odmawiał nam posłuszeństwa.

Dlaczego oczy są tak ważne?

Większość informacji o otaczającym nas świecie pozyskujemy za pośrednictwem zmysłu wzroku. Fundamentalne znaczenie wzroku ujawnia się także w językowych sformułowaniach. Często przecież mówimy, że ktoś ma kogoś „pod czujnym okiem’, że ktoś jest kogoś „oczkiem w głowie”, ale też coś może być dla nas „solą w oku”. Liczba metafor odnoszących się do widzenia jest ogromna, to świadczy o tym, jak ważny jest dla nas wzrok i zapewniające go oczy. Dzięki nim możemy dostrzec zagrożenie, ale też podziwiać piękno. Pomaga nam poruszać się w przestrzeni. Pod względem ewolucyjnym to chyba najważniejszy zmysł człowieka. 

Jak problemy ze wzrokiem mogą wpłynąć na nasze życie?

Znając wagę wzroku dla komfortu naszego codziennego funkcjonowania, nietrudno się domyślić, jak się ono zaczyna komplikować, kiedy oczy zaczynają szwankować. Różne problemy ze wzrokiem mogą przynosić nie tylko dyskomfort, ale także wykluczać z określonych sfer zawodowych. W skrajnych przypadkach mogą uniemożliwić jednostce w pełni samodzielne funkcjonowanie. 

Odpowiednia higiena wzroku – podstawowe informacje

O wzrok należy regularnie dbać i zacząć to robić odpowiednio wcześnie, zanim pojawią się związane z nim problemy. Jakość naszego widzenia zmniejsza się wraz z wiekiem. Jeśli już wcześniej wskutek różnych zaniedbań nie było ono zbyt dobre, to z upływem lat sytuacja może stać się dramatyczna. Dlatego warto stosować się do zasad, które pozwolą naszym oczom wypoczywać i się regenerować. Przede wszystkim podczas długotrwałej, ciągłej pracy wzrokowej należy zadbać o przerwy, które pozwolą wytchnąć naszemu narządowi widzenia. Podczas pracy nocą trzeba zadbać o światło o odpowiednim natężeniu, barwie i liczbie źródeł. W przypadku, gdy mamy problem z suchością w oku, warto zadbać o specjalne środki nawilżające. W trakcie niebezpiecznych prac (np. szlifowania) niezbędne jest zabezpieczenie oczu poprzez założenie okularów ochronnych.

Okulistyka – kiedy udać się do gabinetu okulisty?

W celu utrzymania wzroku w odpowiedniej formie warto okresowo badać go w gabinecie okulisty. Okulistyka na przestrzeni lat bardzo się rozwinęła, zarówno jeśli chodzi o metody diagnostyczne, jak i lecznicze. Jeżeli odczuwamy jakieś trudności z widzeniem, np. pole widzenia staje się rozmazane, to jak najszybciej powinniśmy udać się do okulisty, który zbada nasze oczy i pomoże nam uporać się problemem je dotykającym. 

Powrót na górę