Przez wiele lat wędrowałam po świecie mody z zamkniętymi oczami. Wiedziałam, co to jest satyna, ale jakoś nie miało to dla mnie sensu. Kiedy sprzedawczyni mówiła mi „to jest szyfon”, przyznawałam jej rację i dziękowałam za pomoc, a tkanina była dla mnie ogólnym słowem oznaczającym każdy rodzaj materiału.
Jednym słowem, nie miałam pojęcia o co chodzi z tymi wszystkimi ciemnymi tkaninami i dzianinami!
Kiedy zacząłem rozważać tworzenie piżam, wszystko się zmieniło. Mimo że mamy do pomocy wielu specjalistów, nie wyobrażam sobie prowadzenia działalności w tej dziedzinie bez choćby najbardziej podstawowego zrozumienia materiałów.
Kiedy próbowałem to rozgryźć, wszyscy powtarzali mi: „Nie, musisz tylko nabrać doświadczenia, a wtedy będziesz w stanie odróżnić lepsze materiały od gorszych po dotyku.”
Irytowało mnie to, bo o ile zgadzam się, że takie obycie pomaga i po przerzuceniu pięciuset wiązek tkaniny człowiek zaczyna się orientować, co jest istotne, a co nie, o tyle dalej będziemy uwięzieni w chaosie, jeśli nie będziemy mieli teoretycznych podstaw.
- Wyróżniamy włókna zwierzęce i roślinne, takie jak wełna, kaszmir i jedwab. Do włókien roślinnych zaliczamy len i bawełnę. Mogą być one zbierane z normalnych upraw lub (co jest największą alternatywą) uprawiane ekologicznie.
- Sztuczne tkaniny. Choć określenie „sztuczne” sugeruje co innego, są one całkiem wygodne, ponieważ produkowane są z naturalnych surowców (najczęściej celulozy). Tak produkuje się wiskozę, bambus, tencel i modal.
ZALETY: przewiewne i oddychające w dotyku, a także samozadowolone.
WADY: wyższa cena. Na przykład len się marszczy. Pranie ręczne wełnianych swetrów czy wiskozowych sukienek i suszenie ich na płasko to najlepsza metoda.
- Do tworzenia tkanin syntetycznych wykorzystuje się surowce niewystępujące w przyrodzie, takie jak poliester, poliamid, nylon, akryl i elastan.
ZALETY: Poliester to uniwersalna tkanina, która nie tylko świetnie wygląda, ale jest też niedroga i (lubię to nazywać) trwała: Jest prosty do zszycia, nie gniecie się i nie rozciąga, można go prać w pralce
WADY: Mogą być miękkie w dotyku (ale poczujesz to, gdy zdasz sobie sprawę, ile jest tkanin lepszej jakości), nie oddychają, nie grzeją i jak każdy plastik nie są nieaktywne dla środowiska.