Urządzanie akwarium 60l

 1. Podłoże do nawożenia warstwy podstawowej

Ta specjalna warstwa uwalnia składniki odżywcze dla korzeni roślin przez około 6-8 miesięcy. Zapewni również wzrost bakterii nitryfikacyjnych (filtrujących), a podłoże do nawożenia roślin pomoże w filtracji biologicznej.

Rośliny nie pobierają składników odżywczych w ten sam sposób. Będziesz musiał przygotować swój system substratów do ich potrzeb. Większe rośliny z mocniejszymi korzeniami będą wykazywać lepszy wzrost na dobrze przygotowanym podłożu. Brak odpowiedniego podłoża do nawożenia warstwy podstawowej spowoduje spowolnienie wzrostu lub nawet zatrzymanie wzrostu roślin.

 1. Rozprowadzanie podłoża

Zawartość 2-litrowego worka wlać na środek pustego akwarium i rozprowadzić równomierną warstwą na dnie (generalnie będzie to warstwa o wysokości 1 cm, która może wzrosnąć w kierunku tyłu zbiornika, jeśli wystarczy materiału bazowego do tego). Profesjonalnych podłoży nie należy spłukiwać, są gotowe do użycia. Upewnij się, że wzdłuż przedniej szyby pozostawiasz kilka centymetrów pustych – służy to celom wizualnym.

Podłoże do nawożenia warstwy bazowej będzie musiało być pokryte 4-5 centymetrami podłoża ogólnego, a jeśli użyjesz dolnej warstwy wzdłuż przedniej szyby, będziesz mieć tam co najmniej 5-6 centymetrów podłoża – to po prostu nie jest estetyczne.

 1. Dodatki do podłoża

Stabilną równowagę biologiczną w nowych akwariach można osiągnąć znacznie szybciej, jeśli użyjemy różnych dodatków poprawiających życie bakterii. Niektóre produkty zostaną zastosowane w podłożu w postaci suchego proszku, inne zostaną umieszczone w filtrze zewnętrznym, a są też takie, które można później dozować w postaci płynnej do wody akwariowej.

W tym przypadku nasz system substratów uzupełnimy dodatkami Bacter 100 i Clear Super. Rozprowadź dodatki równomiernie na podłożu nawozowym warstwy podstawowej. To małe pudełko pokazane na zdjęciu wystarczy do wielu akwariów, może wystarczy dokupić mniejszą ilość do zbiornika o pojemności 64 litrów.

 1. Ogólne podłoże roślinne

Do tego zbiornika wykorzystamy 9 litrów ADA Aqua Soil Amazonia. Jeśli sadzisz podłoże, aby tworzyć wyższe wzgórza, możesz rozważyć 2-3 razy więcej niż ta ilość. Nie należy również spłukiwać tego podłoża przed użyciem. Gleby ADA Amazonia należą do najlepszych z aktywnych podłoży gliniastych, zawierają dodatkowe składniki odżywcze wspomagające wzrost roślin.

Amazonia ustabilizuje wodę do parametrów odpowiednich dla Twoich roślin, początkowo zmiękczy wodę i obniży pH. Glebę rozprowadzamy równomiernie, nie mieszając jej z podłożem spodniej warstwy!

 1. Drewno

Użyliśmy drewna Red Moor, starając się znaleźć mniejsze korzenie, aby poprawić skalę łodygi i sprawić wrażenie, że to akwarium jest większe niż w rzeczywistości. Drewna nie trzeba przygotowywać, można je umieścić w akwarium po opłukaniu.

Pozwól płynąć twórczym energiom. Ułóż drewno, aby wyrazić proporcjonalne i naturalne kształty. Obróć, przechyl, a nawet połam gałęzie, jeśli to konieczne. Można to później dopracować w miarę postępów w konfiguracji.

 1. Kamienie

Nasze podłoże przechyliło się lekko do przodu i do prawej. Próbowaliśmy podążać tą linią w przypadku naszych grup korzeni. Użyliśmy płaskich kamieni, aby podkreślić naturalny wygląd oraz wzmocnić drewno i podłoże.

Ten układ nie jest zgodny z zasadą Golden Ratio, ale staraliśmy się zaaranżować trudny krajobraz w zrównoważony sposób. Zostawiliśmy 10-centymetrową pustą przestrzeń przy przedniej szybie, aby nasze ryby mogły tam wygodnie pływać.

Ogólne podłoże roślinne – warstwa kryjąca (proszek)

Jeśli sadzisz, aby użyć wielu roślin pierwszoplanowych lub akwarium jest mniejsze, masz wspaniałą opcję użycia ogólnych substratów roślinnych w postaci proszku. Można je rozprowadzić w odległości 1-2 cm na wierzchu istniejącego podłoża. Rośliny o mniejszych korzeniach mogą gęściej się i rozprzestrzeniać uzyskamy bardziej zwarty pierwszy plan.

Mniejszy rozmiar ziarna zapewni bardziej zrównoważony widok zbiorników Nano, ta technika jest znacznie lepsza niż stosowanie zwykłych substratów. Podobnie jak poprzednie podłoża – nigdy nie spłukuj Amazonia Powder. Użyj małej filiżanki, aby rozprowadzić go na Amazonii.

 1. Ostatnie poprawki

Jakkolwiek ostrożni byliśmy przy rozprowadzaniu wierzchniej warstwy Substrate Powder Layer, nie mogliśmy uniknąć przykrycia niektórych ważnych elementów. Możemy je teraz wyszczotkować zwykłym pędzlem malarskim. W tym momencie możesz również wprowadzić drobne poprawki.

W naszym przypadku umieściliśmy dodatkowe drewno po lewej stronie, aby uzyskać bardziej szczegółowy widok i zaakcentować lewą część. Nasze oczy zostaną teraz delikatnie skierowane w prawą dolną stronę konstrukcji. Złamaliśmy gałąź, która prawie sięga do powierzchni wody na środku, co bardzo poprawiło krajobraz.

 1. Przygotowanie roślin i ich sadzenie

Nadszedł czas, abyśmy przygotowali rośliny do sadzenia. Uwaga! Ten proces może zająć więcej czasu, daj sobie chwilę na wykonanie tego zadania i możesz poprosić o pomoc członków rodziny lub przyjaciół. Rośliny doniczkowe należy wyjąć z bawełny. Można to zrobić w wiadrze lub naczyniu pełnym wody, łatwiej jest usunąć bawełnę pod wodą, ponieważ mięknie i łatwiej można z niej wyciągnąć korzenie. Korzenie niektórych roślin mają tendencję do przeplatania się z bawełną i nie da się tego usunąć ręką. Użyj do tego szpilki.

 1. Przygotowanie roślin

Zmyj żel z roślin wyhodowanych w laboratorium. Należy również wysunąć wiązki roślin umieszczonych w ceramicznych cylindrach – cylinder służy tylko do ich obciążenia. Mchy można przywiązać do trudnej przestrzeni lub użyć siatki, aby położyć je na kamieniach ADA Riccia lub nawet przykleić je do skał lub drewna. Zawsze używaj najłatwiejszej metody.

Używaliśmy siatki mocującej Dennerle Moss, która umożliwia przymocowanie mchu do kamienia ADA Riccia w kilka sekund. Pozostałe kiście podzieliliśmy na mniejsze grupy, ponieważ większe kiście są naprawdę trudne do sadzenia – będą one nadal wychodzić z podłoża. Rośliny podzielone na mniejsze grupy zaczną się szybko rozprzestrzeniać.

 1. Nawilżanie

Nie zapomnij o utrzymywaniu wilgoci w swoich roślinach, ponieważ w temperaturze pokojowej łatwo wysychają, co może je uszkodzić. Nie należy zapominać o opryskiwaniu ich nawet podczas całego procesu sadzenia. W suchym akwarium mają tendencję do wysychania jeszcze szybciej.

Przed sadzeniem konieczne będzie nawilżenie podłoża. Bardzo trudno jest sadzić na suchym podłożu, a rośliny będą się unosić, jeśli nie wykonasz dobrej pracy podczas sadzenia. Regularnie nawilżaj je zwykłym opryskiwaczem do roślin, ale możesz też użyć jego większego odpowiednika – tego, który mamy na zdjęciach. Umożliwi nam to wprowadzenie kilku litrów wody bez mieszania podłoża czy przesuwania granulek gliny.

 1. Sadzenie: wiązanie roślin na drewnie i kamieniach

Rozpocznij sadzenie! Zaczęliśmy od roślin, które można umieścić na drewnie. Można je było przywiązać do gałęzi za pomocą Riccia Line lub Wood Tight, ale zdecydowaliśmy się przymocować je do małych kamieni Riccia – podobnych do mchów. Umożliwi nam to późniejsze przeniesienie ich w inne miejsca. Kamienie te posłużą również jako przydatne ciężarki, aby utrzymać drewno.

Rośliny są na drewnie. Mchy na kamieniach Riccia są również umieszczone – mają również drugorzędny cel: utrzymują podłoże na miejscu. Nie chcieliśmy używać wysokich roślin w prawym tylnym rogu, więc posadziliśmy tam Lilaeopsis Brasiliensis. Jest nieco wyższa i grubsza niż trawa na pierwszym planie i da ładny i dziki efekt później, gdy wszystkie rośliny wyrosną razem.

 1. Nawilżanie i sadzenie pierwszego planu

Nie zapomnij spryskać całego zbiornika i przygotowanych roślin podczas sadzenia, ponieważ temperatura pokojowa i wilgoć je uszkodzą! Użyj szpilki z wąskimi końcówkami, aby uzyskać szybki sukces. Te pęsety są najlepsze do sadzenia. Łatwo jest przyszpilić roślinę do podłoża, a korzenie nie wyjdą razem z nimi, gdy je wypuścisz i wyciągniesz narzędzie z podłoża. Rozmiary S i M najlepiej nadają się do tego rozmiaru akwarium.

Trawy zostały posadzone po prawej stronie. Cudownie zakryją pierwszy plan – nawet jeśli nie możemy dostać się do niektórych zakamarków ze względu na małą przestrzeń. Wyższe rośliny łodygowe sadziliśmy z tyłu po lewej stronie – w nadchodzących tygodniach utworzą ładny krzew.

 1. Zakończenie sadzenia i dociążenie drewna

Umieściliśmy kilka wolno rosnących roślin między kamieniami na pierwszym planie. Rośliny te będą dobrze się rozwijać w warunkach słabego oświetlenia, więc nie będzie problemu, jeśli rośliny łodygowe będą rzucać cień na tę część akwarium.

Jeśli jesteś gotowy do sadzenia, będziesz musiał położyć kilka kamieni na drewnie, ponieważ – o ile nie moczyłeś go przez kilka tygodni przed ustawieniem – drewno Red Moor może unosić się na powierzchni przez pierwsze 2-3 tygodnie. Możesz użyć do tego prawie wszystkiego: kamieni, małej miseczki, filiżanki itp. Ważne jest również, aby używać tylko materiałów, które nie będą uwalniać szkodliwych substancji do wody. Jeśli nie jesteś pewien swojego kamienia, nie używaj go. Umieść ciężarek w dowolnym miejscu, w którym uważasz, że jest to potrzebne, aby utrzymać drewno. Wszystkie te ciężary zostaną usunięte za kilka tygodni, a Red Moor pozostanie na miejscu pod wodą.

 1. Napełnianie akwarium wodą

Wszystkie kamienie są na miejscu, wszystkie elementy są bezpiecznie zamocowane. Nieważne na tym etapie są wizualne problemy z kamieniami, naszym głównym celem jest utrzymanie trudnego krajobrazu na miejscu. Kiedy je wyjmiesz, sąsiednie rośliny zajmą ich miejsce i wszystko zostanie wyważone.

Możemy teraz zacząć napełniać zbiornik wodą. Powinien to być naprawdę powolny proces, zaczynamy od wody tylko kapiącej z węża. Miły i spokojny start da lepsze rezultaty. Granulki gliny są w tym momencie zbyt lekkie, wszystko może się przewrócić, jeśli będziesz się spieszyć. Możesz użyć naczynia, talerza, a nawet durszlaka lub worka z podłożem położonego na dnie i pierwszym planie roślin i pozwolić wodzie kapać na to. To ochroni rośliny i podłoże, a po napełnieniu akwarium będziesz mieć krystalicznie czystą wodę.

 1. Kontynuacja napełniania wodą

Poziom wody ładnie się podnosi. Nie zmieniaj szybkości procesu. Nieważne, jeśli wyjdzie kilka małych pęczków roślin, możesz je później posadzić. Kiedy jesteś gotowy z 1/3 wysokości zbiornika, możesz nieco zwiększyć prędkość napełniania, ale upewnij się, że żwir pozostaje nienaruszony. Powolny przepływ zapewni czystość wody w akwarium, a glina nie zostanie poruszona.

Powoli jesteśmy gotowi do uzupełnienia wody. Powierzchnia jest pełna drobnych cząstek podłoża i liści roślin. Niektóre z nich można usunąć za pomocą siatki na ryby, inne można usunąć za pomocą ręczników kuchennych rozłożonych na powierzchni. Najlepiej jest użyć skimmera (Eheim Skim), ponieważ wyczyści on powierzchnię w kilka sekund. Gdy akwarium jest pełne, można zamontować filtr zewnętrzny i uruchomić go, upewniając się, że przepływ nie wyrwie roślin z ich miejsc. Zawsze możesz zwiększyć przepływ filtra później, gdy rośliny zapuszczą już korzenie i będą bardziej stabilne w podłożu.

Jesteśmy gotowi!

Ustaw światła na odpowiedni okres, mocne oświetlenie będzie wymagane maksymalnie 7-9 godzin. Ustaw timer na układ CO2 i uruchom go.

Używaliśmy wielu roślin laboratoryjnych w żelu, więc od pierwszego dnia należy zacząć dodawać nawozy roślinne i codziennie powtarzać ten proces. Jest mniejsza szansa na glony, ponieważ posadziliśmy dużo roślin i wkrótce osiągniemy pożądany widok. Pełne rozmiary rośliny osiągną po około 8-12 tygodniach.

Glonojady można wprowadzić 1 tydzień po ustawieniu, inne ryby około 2-3 tygodnie.

Powrót na górę