Wąska kuchnia w bloku – inspiracje

Wszyscy marzymy o przestronnej kuchni z wysokimi sufitami i mnóstwem naturalnego światła wpadającego przez masywne okna. W rzeczywistości jednak większość z nas radzi sobie z małymi, dziwnie ukształtowanymi pomieszczeniami. Ale nie musi być tak źle! W rzeczywistości, dzięki odpowiednim rozwiązaniom do małej przestrzeni i stylowym pomysłom projektowym, naprawdę nie ma znaczenia, jaki jest rozmiar Twojej przestrzeni. Czytaj dalej, aby poznać 27 sprytnych i eleganckich pomysłów na małą kuchnię, które możesz ukraść, aby nigdy więcej nie poczuć się klaustrofobicznie – obiecujemy, że te sztuczki pomogą Ci maksymalnie wykorzystać przestrzeń na blacie i szafkach.

small kitchen with dining nook
 1. Dodaj oświetlenie funkcjonalne

Będziesz potrzebować całego oświetlenia funkcjonalnego, jakie możesz uzyskać w małej kuchni. Projektant Corey Damen Jenkins zainstalował kinkiety nad blatem i zlewem. Nie tylko dosłownie rozświetlą przestrzeń roboczą, ale także dodadzą jej blasku.

 1. Uzyskaj wyraźne oświetlenie

Czy ktoś rzeczywiście zauważy, jak duża lub mała jest Twoja kuchnia, gdy masz niesamowite oświetlenie? Absolutnie nie. Przydadzą się również mieszane metale i oliwkowa farba.

 1. Użyj zieleni

Dzięki roślinom wszystko jest szczęśliwsze – nawet małe kuchnie. Poza tym, jeśli masz świetne światło, dlaczego by z niego nie skorzystać? Sprytnie umieść dużą roślinę na lodówce, aby ożywić przestrzeń.

 1. Rozgrzej kuchnię dywanikiem

Kiedy niewiele można zrobić z ciasną przestrzenią, nie sprawiając, że wydaje się ona jeszcze mniejsza, dodaj dywan. Ogrzeje ją, doda koloru i wzoru bez przytłaczania Twojej kuchni. Projektantka wnętrz Michelle Nussbaumer również wybrała ciepłą paletę kolorów i umieszcza na małej powierzchni mnóstwo materiałów o bogatej fakturze.

 1. Ograniczaj

Czy naprawdę potrzebujesz 25 dodatkowych misek? Zmniejsz liczbę rzeczy w kuchni do absolutnego minimum, a będziesz zaskoczony, ile faktycznie masz miejsca. 

 1. Utrzymaj klasyczny charakter kuchni

Oto kolejny powód, by pokochać płytki. Rozłóż je poziomo dookoła kuchni, a dzięki temu przestrzeń stanie się szersza. I trzymaj się neutralnej, jasnej palety, aby uzyskać klasyczny wygląd.

 1. Dodaj bieżnik

Zabawne, kolorowe bieżniki zostały praktycznie stworzone do długich i wąskich kuchni. W kuchni Romanek Design Studio mieszanka materiałów, takich jak chłodny biały marmurowy backsplash i matowe czarne płytki, tworzą fajny, nieoczekiwany kontrast.

 1. Postaw na wysoki połysk

Oto kolejna wskazówka, którą przyniósł ci Michelle Nussbaumer. Głęboko lakierowane szafki w kolorze morskim są odblaskowe, co oznacza, że ​​przestrzeń wydaje się większa (jak klasyczna sztuczka z lustrem, ale kolorowa).

 1. Zawieś lustra

Odbij ściany w lustrach, aby mała kuchnia wydawała się większa. We wspaniałym apartamencie zaprojektowanym przez Akin Atelier lustra podkreślają przepiękne widoki. A mając taki widok, kogo obchodzi, jak duża jest kuchnia?

 1. Ruchomy bar kuchenny

Aby uzyskać miejsce na blat, dodaj ruchomy drążek. Kiedy musisz wchodzić i wychodzić, możesz łatwo usunąć go z drogi.

 1. Organizuj strategicznie

Jeśli dodajesz półki do przechowywania, nie chcesz, aby wyglądały na zagracone. Ułóż miski i kubki według koloru, aby wszystko było spójne. W małej kuchni, zaprojektowanej przez Velindę Hellen dla Emily Henderson, każdy element posiada dodatkowe miejsce do przechowywania – nawet z boku wyspy zainstalowano drążek do zawieszenia narzędzi kuchennych.

 1. Porzuć sprzęt

Omiń nieporęczne elementy wyposażenia szafek i szuflad. Dzięki temu Twoja przestrzeń będzie wyglądać bardziej opływowo i elegancko. Tryb monochromatyczny sprawi, że będzie wyglądać jak szkatułka na biżuterię.

 1. Postaw na jasność

Znasz zasadę: bielsze = jaśniejsze. Zachowaj biały kolor, a następnie dodaj kolorowe akcenty ze swoich naczyń lub fajnej lampy wiszącej, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

 1. Utwórz przepływ z kolorem

Tworzenie wizualnego przepływu między wspólnymi, małymi przestrzeniami sprawi, że świat będzie wyjątkowy. Bladozielony kolor farby łączy się z małą kuchenką, zwłaszcza w połączeniu z marokańskimi glinianymi płytkami backsplash i stołkami barowymi ombré w salonie.

 1. Wciśnij więcej szafek

Aby uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, spróbuj dodać małe schowki, aby wypełnić przestrzeń nad oknem lub okapem. Upewnij się tylko, że masz pod ręką drabinkę. W kuchni zaprojektowanej przez Heckera Guthrie’go zmieścił się również okap. Dowód, że rozmiar nie ma znaczenia.

 1. Zainstaluj mini lodówkę do wina

Jeśli masz małą kuchnię, ale lubisz trzymać w domu wino, warto zainwestować w małą lodówkę na wino. Chociaż nie pomieści tylu butelek, co piwnica lub pełnowymiarowa lodówka na wino, nadal schłodzi kilka twoich ulubionych trunków. Ponadto będzie to idealna skala do mniejszej kuchni, takiej jak ta zaprojektowana przez Catherine Kwong.

 1. Zmierz się z przytulnością

Im mniejsza, tym przytulniejsza. Ogarnij kuchnię ciepłymi kolorami i złotymi elementami. W małej sześciennej kuchni zaprojektowanej przez deVol Kitchens, sprzęt w angielskim stylu retro wypełnia przestrzeń.

 1. Przechowuj rzeczy na szafkach

Jeśli masz przestrzeń między szafkami a sufitem, masz miejsce do przechowywania. Dodaj wiklinowe kosze, a będzie to idealne miejsce na przechowywanie rzadziej używanych narzędzi. W kuchni zaprojektowanej przez Michelle Nussbaumer wybrano żywy nadruk ikat, który doda ciepła całej okolicy.

 1. Zorganizuj przestrzeń w kambuzie

Jasne, w kuchniach w stylu kambuza brakuje miejsca na blat, ale możesz to nadrobić, myśląc o innych przestrzeniach: obszarze do przygotowania, obszarze do gotowania na płycie kuchennej i tak dalej. W kuchni zaprojektowanej przez Brady’ego Tolberta dla Emily Henderson udało się zrobić miejsce na wszystko (wysokie szafki pomagają).

 1. Baw się tapetą

Możesz nie mieć mnóstwa miejsca do zabawy na blacie i podłodze, więc zrób wrażenie na ścianach. Jeśli nie chcesz, aby Twoja tapeta wydawała się zbyt przytłaczająca, użyj jej jako akcentu zamiast zakrywać całą ścianę. Firma projektowa Toledo Geller zastosowała zabawną złoto-białą tapetę za zadymionym lustrem – idealne połączenie dla małej kuchni.

 1. Pokaż swoje artykuły

Utrzymanie bieli rozjaśni małą przestrzeń, ale to nie znaczy, że musisz na zawsze wyrzekać się drewna. Regały z odzyskanego drewna dodają kontrastu – i niezbędnego miejsca do przechowywania. W kuchni deVol najładniejsze przedmioty są eksponowane na odsłoniętych półkach i schowkach od ściany do ściany, dzięki czemu mniej atrakcyjne przedmioty można schować w szafkach.

 1. Postaw na wózek barowy

Kiedy twoja kuchnia jest malutka, będziesz musiał zrezygnować z marzenia o kuchennej wyspie (przynajmniej na razie). Następna najlepsza – i najbardziej odpowiednia – rzecz? Wózek barowy! Zapewnia trochę więcej miejsca do przechowywania, a do gotowania można również wybrać mały wózek na kółkach z blatem.

 1. Stwórz własną spiżarnię

Jeśli nie masz miejsca w kuchni, nie stresuj się. Stwórz własny schowek na pobliskiej ścianie w domu, ustawiając półki i umieszczając pod nimi stołki. Po powrocie do domu będziesz mieć miejsce, w którym możesz schować swoją torbę, buty i czapki, a także miejsce na wszystkie formy na ciasto, które zgromadziłeś. To jest coś, prawda?

 1. Zadbaj o przepływ pomiędzy strefami

Połącz kuchnię i jadalnię za pomocą uroczego przejścia. Nie tylko otwiera ono oba pokoje, ale blat dodaje miejsce na śniadanie, jeśli nie masz miejsca na kącik w kuchni.

 1. Wykorzystaj każdą przestrzeń

Skorzystaj z dosłownie każdej małej powierzchni, nawet takiej, która nie wydaje się funkcjonalna. Na przykład firma deVol Kitchens dodała drążek z haczykami pod górnymi półkami do wieszania kubków i przyborów kuchennych. Strategicznie i szykownie.

 1. Postaw na niskie stołki

Malutka kuchnia zaprojektowana przez ETC.etera dla hotelu Firehouse w L.A. jest niesamowita. Backsplash z lustrzanymi kafelkami ładnie kontrastuje ze zwykłymi stołkami z wikliny. Najważniejsze jest, aby wizualnie nie zajmowały one zbyt dużo przestrzeni.

 1. Pomaluj ścianę akcentującą

Jeśli jesteś odważny, pokrycie całej małej kuchni jednym jasnym kolorem zabrzmi ekscytująco – ale jeśli nie masz pewności, który kolor chcesz zastosować, wolisz neutralne barwy lub jesteś po prostu najemcą, który nie chce ryzykować utraty kaucji, wystarczy pomalować akcentującą ścianę. Projektantka wnętrz Danielle Colding dodała pudrowo-niebieską ścianę akcentującą i rzeźbę, ale wszystko inne pozostało lśniące i białe.

Powrót na górę