Zabawy na urodziny, czyli co zaproponować dzieciom, aby podczas przyjęcia się nie nudziły

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek kinderbal bez zabaw urodzinowych. To właśnie one sprawiają, że dzieci doskonale się bawią, a przez kolejne tygodnie wracają wspomnieniami do przyjęcia. Poniżej przedstawiamy pomysły na ciekawe zabawy na urodziny. Wśród nich każdy rodzic znajdzie coś odpowiedniego dla swojego dziecka i jego gości.

Farby do malowania twarzy

Jeśli chodzi o zabawy na urodziny, to farby do malowania twarzy są strzałem w dziesiątkę. Sprawdzą się na urodzinach zarówno pięcio-, jak i dziesięciolatka. Zabawy farbami do malowania twarzy lubią i dziewczynki, i chłopcy. Co ważne, bazując na takich farbach, można zaangażować do zabawy nawet sporą grupę dzieci. Z pomocą farb milusińscy mogą wcielić się w swoje ulubione postacie z bajek.

Kalambury

Trudno znaleźć dziecko, które nie lubi zagadek. Kalambury na urodzinach sprawdzają się świetnie. Gra polega na tym, że wybrane dziecko pokazuje konkretne hasło, a pozostali uczestnicy muszą je odgadnąć. Decydując się na kalambury, należy pamiętać, aby poziom gry dopasować do wieku dzieci. W przypadku mniejszych sprawdzą się na przykład zwierzęta. Te nieco starsze można pokusić o przedstawianie na przykład najbardziej znanych przysłów czy tytułów bajek. 

Zgadywanie smaków

Zabawy na urodziny mogą pobudzać kubki smakowe dzieci. Taką zabawą jest bez wątpienia ta w odgadywanie smaków. Dziecku, które aktualnie odgaduje smaki zawiązuje się oczy, a następnie wkłada do ust konkretne produkty. Mogą to być:

  • ogórek;
  • pomidor;
  • banan;
  • marchew;
  • śliwka.

Ze starszymi dziećmi można pokusić się o mniej oczywiste produkty, na przykład miód, suszone śliwki czy migdały. Planując taką zabawę, należy jednak pamiętać o tym, aby wcześniej dowiedzieć się, czy wśród dzieci nie ma alergików. Jeśli tak, wykluczyć należy produkty wywołujące reakcję alergiczną u danych dzieciaków. 

Puste krzesła

To bardzo popularna zabawa zaliczana do zabaw ruchowych wykorzystujących muzykę. Na środku pokoju ustawiamy krzesła. Powinno ich być jedno mniej niż dzieci biorących udział w zabawie. Następnie włączamy muzykę, a dzieci wesoło tańczą wokół krzeseł aż do momentu, kiedy muzyka przestanie grać. Wtedy muszą usiąść na krześle. Wygrywa dziecko, które dotrwa do końca.

dziewczynka

Nie tylko zabawa

Zabawy na urodziny mają nie tylko bawić, ale również uczyć i wychowywać. Warto wcześniej przygotować dzieci do tego, że któreś z nich może przegrać. Dobrym sposobem a to, aby uniknąć płaczu i niezadowolenia jest przygotowanie nagród pocieszenia.

Zabawy na urodziny są bardzo różne. Te przedstawione przez nas to jedynie niewielki wycinek tego, co można zaproponować dzieciom podczas kinderbalu.

Powrót na górę